«Зміни, які відбулися у правилах Інкотермс 2020, є структурними»

«Зміни, які відбулися у правилах Інкотермс 2020, є структурними»

З 1 січня 2020 року в усьому світі починає діяти нова редакція правил Інкотермс®2020. Аби ознайомити український бізнес, що здійснює зовнішньоекономічну діяльність, з новелами правил Інкотермс 2020, ми зустрілися з Головою ради Асоціації експортерів та імпортерів, сертифікованим експертом ТПП України з питань експорту до ЄС, офіційним Сертифікованим тренером ICC та ICC Ukraine з питань упровадження правил Інкотермс 2020 в Україні Миколою Ларіним.

Пан Микола очолював роботу з перекладу та адаптації нової редакції правил Інкотермс®2020 у межах робочої групи з питань підготовки до впровадження нової редакції правил Інкотермс®2020 при Комісії з митної справи та спрощення процедур торгівлі ICC Ukraine. Також він брав участь у перекладі попередньої редакції правил Інкотермс®2010 і Коментаря Міжнародної торгової палати (МТП) до правил Інкотермс®2010.

Управління фінансами: Пане Миколо, розкажіть про нову редакцію правил Інкотермс. Яка організація її видає?

Микола Ларін: Це дев’ята редакція правил Інкотермс за всю їхню історію. Нагадаю, що вже понад 80 років правила Інкотермс видає Міжнародна торгова палата (ICC) зі штаб-квартирою в Парижі. Саме ця світова організація бізнесу володіє авторськими правами на правила Інкотермс, так само,  як і на інші не менш відомі публікації у сфері міжнародної торгівлі, як-от: документарні акредитиви, банківські гарантії, інкасо, численні модельні контракти, в тому числі найбільш відомий контракт міжнародної купівлі-продажу товарів тощо.

Ця палата делегує право на переклад, адаптацію, поширення та продаж офіційної публікації правил Інкотермс своїм національним комітетам.

У. Ф.: Такий національний комітет в Україні існує?

М. Л.: Так, це Український національний комітет міжнародної торгової палати (ICC Ukraine). Саме йому делеговано право на переклад правил Інкотермс 2020, як і попередньої редакції Інкотермс 2010. 

У. Ф.: Чи існує офіційний сайт, на якому можна ознайомитися з цією інформацією?

М. Л.: Так, в межах робочої групи з питань підготовки до впровадження нової редакції правил Інкотермс® 2020 при Комісії з митної справи та спрощення процедур торгівлі ICC Ukraine ми розробили офіційний сайт, присвячений правилам Інкотермс в редакції 2020 року — www.incoterms2020.

У. Ф.: Що очікує український бізнес після впровадження редакції правил Інкотермс 2020?

М. Л.: Одразу зауважу, що оскільки правила Інкотермс у всьому світі є рекомендацією, то нашому бізнесу, зважаючи на наше національне законодавство, немає потреби одразу з 1 січня 2020 року переходити на нові базиси поставки Інкотермс 2020. Експортери та імпортери можуть і далі працювати за попередньою версією Правил. Проте треба опрацьовувати нову їхню редакцію, адже вона чітко відображає новітню практику торгівлі, яка сформувалася за останні десять років у всьому світі. Тому рано чи пізно наш бізнес переведе свої ЗЕД-контракти на нові базиси поставки.

У. Ф.: Коли це відбудеться?

М. Л.: З моєї практики виходить, що приблизно через три-чотири роки. Зазвичай наші закордонні контрагенти є локомотивом у цьому процесі. Говорячи про три-чотири роки, я маю на увазі більшість ЗЕД-контрактів. Проте я би взяв до уваги той факт, що запровадження редакції правил Інкотермс 2020 має стати поштовхом не лише до зміни чи перегляду умов поставки у ЗЕД-контрактах, а й до перегляду повністю чи частково деяких умов цих контрактів. Так би мовити, під шумок. Адже якість зовнішньоекономічних контрактів за участю українських контрагентів вкрай низька. Особливо щодо роботи з ризиками. Я би навіть сказав, що якість таких контрактів нульова.

У. Ф.: Які причини цього, на вашу думку?

М. Л.: Ментальність, умови роботи на зовнішніх ринках, незнання принципів міжнародної торгівлі, абсолютне ігнорування ризиків у ЗЕД-діяльності, нерозуміння цих ризиків, у тому числі й щодо умов поставки товарів. Адже більшість бізнесменів в Україні сприймають правила Інкотермс як суто логістичні терміни. Це повний абсурд, адже правила Інкотермс  працюють саме з ризиком.

У. Ф.:  З ризиком чи ризиками?

М. Л.: З ризиком, єдиним ризиком — ризиком фізичної втрати чи пошкодження товару, який передається в момент ПОСТАВКИ від продавця до покупця. Все, більше ні з чим правила Інкотермс не працюють!

У. Ф.: Зрозуміло, а які нововведення у редакції правил Інкотермс 2020? Чи багато змін порівняно з попередньою редакцією?

М. Л.: Зміни, звісно, є, але вони структурні, не кардинальні, як, може, очікував наш бізнес.

У. Ф.: Себто?..

М. Л.: Український бізнес погано розуміє, як формується кожна нова редакція правил Інкотермс. Представники нашого бізнесу звикли, що зміни в правилах — це кардинальна зміна базисів поставки. Було 11 базисів, потрібно змінити 5 на нові. О це зміни!.. Дивна думка. Правила змінює сам бізнес — своєю практикою. Саме бізнес, ніхто інший. МТП просто аналізує ці зміни практики і втілює напрацювання світового бізнесу в нові правила Інкотермс. І не завжди є потреба змінювати базиси поставки, які, до речі, більшість не може опанувати ще з попередньої редакції.

У. Ф.: У деяких ЗМІ вже пів року ходить інформація саме про кардинальні зміни в редакції Інкотермс 2020. Що ви про це думаєте?

М. Л.: Такі відомості не відповідають дійсності. Особливо обурює той факт, що наші вітчизняні ЗМІ, доволі таки поважні, в тому числі й бухгалтерські, публікують такі статті, не перевіряючи достовірність інформації. Це свідчить  про низьку обізнаність, у тому числі й наших журналістів, щодо того, хто випускає правила Інкотермс, хто формує практику, хто перекладає, хто має авторські права на правила Інкотермс і з якого офіційного джерела брати інформацію.

У. Ф.: Тоді розкажіть, які зміни відбулися?

М. Л.: Ще раз маю наголосити: зміни, які відбулися у правилах Інкотермс 2020, є структурними. З базисів поставки помінявся кардинально (змінив назву) лише один. Було видалено з нової редакції базис поставки DAT, адже він не користувався популярністю, зокрема й у українських контрагентів, через те, що на практиці не було можливості поставити товар на терміналі, яких не так вже й багато в усьому світі. Цей базис поставки було змінено на новий термін DPU — Delivered at Place Unloaded / Поставка в місці з розвантаженням. 

Окрім того відбулися зміни в межах базисів поставки FCA, CIF, CIP, DAP, DDP. Самі правила стали більш зрозумілими та структурованими щодо головних позицій у правилах Інкотермс — поставки та ризику. Ба більше, сама графіка стала кольоровою, схеми базисів поставок збільшилися вдвічі, аби показати різні, інколи критично важливі моменти при виборі певного правила Інкотермс, з’явився постатейний матеріал у правилах. Це ноу-хау, крім того, що збільшить обсяг самих правил, відтепер дозволить бізнесу відрізняти за способом поставки не лише, наприклад, FOB від CFR, а й зрозуміти розбіжності між обов’язками продавця та покупця в межах цих термінів. До речі, структура цих обов’язків сторін теж була кардинально змінена.

Мета цих змін — допомогти бізнесу правильно обирати правило Інкотермс, яке найбільше відповідатиме меті контракту, обраному товару, способу транспортування тощо. І найголовніше: аби очікування сторін (як експортера, так і імпортера) були однаковими у разі вибору того чи іншого терміну правил Інкотермс..

У. Ф.: Які ви маєте побажання для українського бізнесу щодо опанування новими правилами Інкотермс 2020 та застосування їх на практиці?

М. Л.:  Раджу ретельно підготуватися до нових умов у торгівлі, в тому числі й шляхом вивчення нової редакції правил Інкотермс 2020. Це стосується не лише продавців і покупців, а й усіх тих, хто допомагає їм у веденні ЗЕД-діяльності, і тих, хто є опосередковано дотичним до правил Інкотермс: менеджерів ЗЕД, юристів, що працюють у сфері міжнародної торгівлі, арбітражу, логістів, експедиторів, перевізників, митних брокерів, представників страхових компаній та банків, менеджерів з експорту, консультантів ЗЕД тощо.

Ця стаття була опублікована в електронній версії журналу «Управління фінансами» № 1 за 2020 рік. Передплачуйте та знайомтесь з повними версіями усіх матеріалів номера за посиланням
Передплата електронної версії
Передплата друкованої версії