Основні тенденції оплати праці в Україні. 2019 vs 2020

Юлія Головко, 

менеджер практики PeopleAdvisoryServices, EY Україна

Анастасія Данильська, 

консультант практики PeopleAdvisoryServices, EY Україна

З 2002 року практика PeopleAdvisoryServices компанії EY щорічно проводить огляди заробітних плат і компенсацій для 15 галузей. У них досліджують актуальні тенденції на ринку праці України, рівень заробітних плат і компенсацій працівникам, кадрові політики і практики на ринку та інші HR-метрики. У 2019 році в огляді взяли участь 220 компаній.

Зміни реальних зарплат у 2019 році

Заробітні плати всіх категорій персоналу стабільно ростуть протягом останніх років. За даними дослідження EY «Експрес-огляд тенденцій на ринку праці за III квартал 2019 року», серед компаній, які деномінують заробітні плати в гривні, 82 % компаній-учасниць підвищили заробітні плати своїм працівникам, 18 % не змінювали їх рівень, і жодна компанія їх не знизила. Середній відсоток підвищення заробітних плат за I, II та III квартали 2019 року становила 13 % і коливається від 6 до 20 %.

Найбільше зросли зарплати представників некваліфікованих професій — на 15 % по медіані. Оплата праці кваліфікованого персоналу збільшилась на 14 %, середньої керівної ланки — на 13 %, старшого та вищого керівництва компаній — на 12 %.

Компаній, які деномінують заробітні плати в гривні для всіх працівників, 79 %. Компаній, які деномінують заробітні плати для керівництва в іноземній валюті, а для інших працівників у гривні, — 13 %. Решта 8 % компаній деномінують заробітні плати в іноземній валюті для всіх працівників. Найчастіше це компанії IT-розробок. Серед компаній-учасниць, які деномінують зарплати в іноземній валюті для всіх працівників, 85 % підвищили зарплати у I—III кварталах 2019 року. Середній відсоток підвищення — 7 %, він коливається від 3 до 15 %.

У розрізі галузей найбільшу динаміку зростання заробітних плат спостерігали у фінансовому, банківському та в секторі виробництва споживчих товарів (FMCG) на 15 % по медіані. Найменше зростання продемонстрували IТ-компанії, які провадять розробки (7 % по медіані), і компанії сектора технологій (10 % по медіані). Компанії цих секторів деномінують заробітні плати в основному в іноземній валюті.

Відбулися зміни фондів оплати праці (ФОП) на 2020 рік: 77 % компаній збільшили фонд по компанії в цілому, а 79 % компаній — у розрахунку на одного працівника. За результатами EY «Експрес-огляд тенденцій на ринку праці за III квартал 2019 року», розраховуючи ФОП, компанії брали до уваги дані Державної служби статистики України (використовували 61 % компаній-учасниць), огляди заробітних плат (56 % компаній) і глобальні внутрішні дослідження/аналітику (51 % компаній).

Рис. 1. Структура річної грошової винагороди України

Рис. 2. Пільги, що їх надають працівникам в Україні

Прогнози щодо зміни зарплат на 2020 рік

За даними дослідження EY «Експрес-огляд тенденцій на ринку праці за III квартал 2019 року», 91 % компаній запланували підвищення заробітних плат персоналу на 2020 рік (на 12 % по медіані) і 9 % компаній не планують переглядати заробітні плати у 2020 році. Щодо категорій працівників, то для допоміжного персоналу, робочих і кваліфікованого персоналу підвищення зарплат заплановано на 12 % по медіані, для вищого і старшого керівництва — на 10 і 11% відповідно.

У планах щодо підвищення заробітних плат є певна галузева специфіка. Найбільш активне зростання планується серед компаній фінансового, банківського, телекомунікаційного секторів, секторів оптової та роздрібної торгівлі, а також сектора виробництва споживчих товарів (FMCG) — на 15 % по медіані.

Як змінюється підхід до мотивації працівників

З 2017 року в Україні спостерігається тенденція до підвищення змінної частини в структурі загальної винагороди для всіх категорій персоналу. При цьому зберігається правило: що вищою є категорія працівника, то вищою буде частка змінної винагороди і рідше вона виплачуватиметься. За даними досліджень EY, у 2017 році частина змінної винагороди в середньому становила 20 %, а в 2019 році вона зросла до 26 % від загальної річної грошової винагороди. Відсоток змінної винагороди вищий у працівників відділу продажів.

Ця стаття була опублікована в електронній версії журналу «Управління фінансами» № 2 за 2020 рік. Передплачуйте та знайомтесь з повними версіями усіх матеріалів номера за посиланням
Передплата електронної версії
Передплата друкованої версії